Якій рівень зарплати нормальний?

Якщо у вас ще немає досвіду роботи і ви тільки плануєте починати свій трудовий життєвий шлях, тоді перед вами 100% поставало питання щодо рівня майбутньої зарплати. Окрім цього, безліч молодих працівників бажаючи багато заробити, не завжди розуміють на який рівень зарплати вони можуть розраховувати. Питання про розмір ходоу часто стоїть і перед досвідченними працівниками. В цьому матеріалі я спробую пояснити як формується заробітна плата на різного типу підприємствах і як впливати на її рівень, якщо це можливо.

1. Скільки я реально заробляю?

Для того, щоб більш реально розуміти скільки ви маєте отримувати у вигляді зарплати, найкраще всього навчитися рахувати скільки ви заробляєте на своєму робочому місці для того чи іншого бізнесу. Знання своєї реальної ціни дозволить вам почувати себе постійно потрібним та кориснім працівником. Але для молодої людини, яка щойно розпочала свою трудову кар’єру, це нереальна задача. Тому на початковому рівні, для студентів, визначати свій рівень зарплати не має сенсу, тому що без досвіду роботи, ви на ринку праці не маєте жодної ціни. Перша зарплата для вас може бути будь якою, яку погодиться платити ваш роботодавець, і яка влаштує вас. В даному випадку не треба розглядати роботу як інструмент збагачення, перша робота — це інструмент отримання безцінного досвіду, тому треба йти не туди де згідні більше платити, а де кращі умови, цікавіше робота, та кращі перспективи.

Для того, щоб із студента перетворитися на непоганого працівника потрібен досвід роботи десь 1-2 роки. Саме за цей період часу ви маєте реалізуватися на тій посаді, яку займаєте. І тепер, прийшов час рахувати вашу зарплату.

Як розрахувати прибуток для підприємства або фірми що ви генеруєте?

З цим звичайно може допомогти бухгалтер з вашого підприємства, але не думаю що це буде доречно. Розраховуємо це власними силами. Я можу зробити хіба що простий прорахунок для прикладу.

Для прикладу візьмемо роботу з досить простими умовами, де майже весь процесс ведете ви самі (для простоти розрахунку).

Ви працівник невеликого кафе, і продаєте каву та шаверму. Все в асортименті ви готуєте власноруч.

Маючи досвід роботи 1-2 роки, ви 100% будете знати вартість продуктів які необхідні для приготування шаверми, та кави. Також можете додати до цього вартість оренди та податки (податки на 1 людину складають приблизно 3-4 тис. гривень на місяць), оренду приміщення ви скоріше за все також можете знати, якщо не знаєте, то дізнайтесь, наряд чи це секрет.

Розрахунок:

  • Середні продажі: 40 шаверм на день та 60 кав на день.
  • Вартість товару: шаверма — 50 грн., кава 15 грн.
  • Виручка на день: 2000 + 900 = 2900 грн на день.
  • Виручка на місяць: 2900*30 = 87000 грн.

Будь який розрахунок буде приблизним, але все одно як мінімум про масштаб вашого заробітку ви будете знати. Як привило, десь 50% всієї виручки складають витрати на продукти, світло, оренду і десь половина залишається на зарплати та прибуток. Як ми бачимо з нашого розрахунку, з урахуванням накладних витрат дохід складе всього 43 500. Звичайно, працювати всі 30 днів в місяці нереально важко, тому ваш графік може бути вдвічі менший – 15 днів. Як результат ми отримуємо 43500/2 = 21750 грн. А ось це вже схоже на те що заробили саме ви, без урахування податків і прибутку власника. По досвіду можу сказати, що заробляти більше аніж власник вам навряд вдасться, тому на подібній роботі можна заробити 7000-10000 на місяць, і нажаль без збільшення виручки, заробити більше просто нереально.

Межі доходу бізнесу

На попередньому прикладі, я показав вам як можна приблизно розрахувати дохід, який ви приносите своєму підприємству, або фірмі. Також ми побачили, що не кожен бізнес може зробити ваш дохід дуже високим. Продаючи каву та шаверми, навіть з непоганими продажами вам буде дуже складно заробити 1000$ на місяць. Звичайно, мій розрахунок був приблизний, і для різних міст вартість кави та шаверми може відрізнятися, та і кількість продажів також, але все ж таки зрозуміло, що межа цього бізнесу по зарплаті персоналу на рівні  +-15 тис грн з досить великим навантаженням.

Якщо по вашому прорахунку ви працюєте добре і реально заробляєте набагато більше ніж отримуєте, тоді ви маєте шанс отримати більше від власника закладу, але про це необхідно правильно натякнути своєму шефові (як це робити це теж тема для окремої статті).

Прорахунок показаний в прикладі можна використовувати для будь якого бізнесу, починаючи з кафе, закінчуючи міжнародною корпорацією. Завжди можна вирахувати, хоча б приблизно рівень свої відповідальності або прямого доході для підприємства. Від цього і можуть формуватися ваші запити по збільшенню заробітної плати.

Якщо після розрахунку, ви реально не побачили пристойний рівень доходу від своєї діяльності, це означає що розраховувати на збільшення вашого доходу на цьому підприємстві не варто. Якщо ви не можете визначити свою важливість для даного бізнесу, то і власник не буде тримати вас на високій зарплаті, тільки тому, що ви цього захотіли. Як варіант, ви можете запросити збільшення зарплати разом зі збільшенням відповідальності, тоді це має сенс, але як правило краще просто змінити роботу, тому що будь які зміни в бізнесах (особливо в Україні) відбуваються досить повільно.

2. Обирайте правильний бізнес

Після першого розділу статті ми визначили, що не кожен бізнес може платити велику заробітку плату, тому, якщо ви вже маєте досвід, ви можете на етапі вибору роботи відсіювати ті фірми, на яких дохід не може збільшитися з часом, навіть якщо ви будете працювати дуже добре. Звичайно, бувають виключення з правил, бізнеси розвиваються і можливо ви могли би посісти керівну посаду з часом, але шанс та подібний розвиток подій дуже малий.

Вибираємо бізнес, де зрозуміло де беруться грошу

Під час вибору роботи, можна також зустріти і досить незрозумілі фірми, які наче обіцяють високий заробіток, але як точно ці гроші можна заробити, і що саме продає ця фірма, на співбесіді вам не можуть пояснити. Якщо це не може пояснити людина яка там працює, або вона каже що це таємниця, тоді просто скажіть їм до побачення.

Нормальний бізнес нічого не приховує, і ви точно маєте зрозуміти межі своїх зобов’язань. Якщо ви бачите певну перспективу в цій галузі, і вам подобається майбутня робота, тому варто спробувати, особливо, якщо дохід вам пропонують нормальний. Вже через певний проміжок часу, коли ви зрозумієте свою важливість для підприємства, ви можете або запросити збільшення ЗП, або переведення на більш відповідальну роботу з більшим доходом.

3. Визначаємо рівень зарплат для працівників з досвідом

Коли ви вже працівник з досвідом, ви можете дуже просто визначити рівень своєї заробітної плати. Для цього достатньо подивитися на активні вакансії на популярних сайтах з пошуку роботи. В такому випадку, не обов’язково розраховувати те що ви заробляєте для цього підприємства, ви можете спростити собі задачу, і визначити можливий дохід завдяки ринку.

Для того, щоб бути впевненим що ви отримуєте достатньо, а також для підвищення впевненості в собі, бажано декілька разів на рік ходити на співбесіди в інші підприємства. В такому викадку ви точно будете знати яку зарплату вам готові платити інші фірми, а також будете більше знати про їх умови праці (відпустки, лікарняні і т.д.). Це може вам допомогти вибити більший дохід на старому робочому місці, або покращити умови праці.

4. Як збільшити рівень свого доходу

Тут є три варіанти:

  • змінити місце роботи,
  • стати підприємцем,
  • стати висококваліфікованим працівником.

Почнемо з найпростішого. Якщо збільшення зарплати потрібне несуттєве з найменшими зусиллями, то можна спробувати просто змінити місце роботи. В 90% випадків, ваш роботодавець вас недооцінює, тому що як правило ви отримуєте дохід з урахуванням вашого досвіду і навиків на день прийняття на роботу, і це може продовжуватися декілька років, підвищення якщо і є, то чисто формальне. В реальності, кожні декілька років ваш досвід і професіоналізм збільшується, тому є вірогідність що інший роботодавець буде платити вам більше. Зростання спеціалістів в межах одного колективу як правило дуже непомітне, через психологічне звикання до того, що ще вчора ти був новачком, і якщо навіть сьогодні ти на зовсім іншому рівні, більшість це не буде помічати дуже довгий час.

Тепер що до висококваліфікованого працівника. Ви маєте розуміти, що чим більше людей можуть виконувати вашу роботу в вашому місті, в державі, або в світі (в залежності від масштабу вашого підприємства) тим більше конкуренція серед працівників за це робоче місце, і тим менше буде ваш дохід на цій роботі. Тобто, чим простіше робота, тим більше людей можуть приступити до її виконання вже завтра за невелику зарплатню.

І повністю навпаки, чим складніша робота яку ви можете виконувати: програмування для Android або IOS, розробка літаків або ракет, зварювання по новітнім технологіям і т.д., тим більше будуть платити роботодавці за ваш труд, тому що знайти дешевого спеціаліста на таку роботу буде дуже важко. Крім цього, вашу вартість на ринку праці можуть підвищити і додаткові навички: знання іноземних мов, досвід роботи в певних напрямах, додаткові професійні навички, дипломи про проходження курсів і т.д.

Що до створення бізнесу, то тут звичайно все може бути досить складно. Якщо ви дизайнер або програміст, то можна розпочати з роботи на фрілансі, а з часом при бажанні перейти на інший рівень (до цього треба мати певний хист керівника). Якщо ви хочете створити кафе, або невеликий фастфуд заклад, то для старту потрібен буде певний капітал, його краще заробити, аніж брати в борг, так ви підвищите шанс на виживання вашого проекту. Для отримання досвіду, краще розпочинати з невеликого закладу з мінімальними витратами на існування, для того щоб отримати певний оборотний капітал і звичайно досвід реальної роботи. Після отримання вдалого досвіду, можна масштабувати ваш бізнес в рамках міста, області, держави, по ходу збільшення грошей та досвіду.

На цьому все. Маю надію що даний матеріал дав вам хоча б грунт до обмірковувань.