Як визначити вартість авто? Тонкощі купівлі продажу авто в Україні

Перед тим як ви перечитаєте цю статтю, попереджую, я не спеціаліст по продажу авто, і є звичайним споживачем. Проблему розглядаю так як я її побачив, після отримання певного досвіду.

Вступ

Досить довго готувався до продажу першого автомобіля. Майже 5 років я відкатався на Chevrolet Lacetti 2010 року випуску. Автомобіль мене повністю влаштовує, окрім того що він вже дещо застарів морально, а також його реальний вік перевалив за перший десяток =). Чесно кажучи, враховуючи витрати на обслуговування цього авто, купівля будь якого іншого мене трохи насторожує. Насправді витрати на обслуговування в рік у мене складали від 100 до 250$, і якщо ви колись володіли авто, то чудово зрозумієте що це копійки, саме тому я трохи переживаю стосовно нового авто, яке буде більше сучасне і скоріше за все більш дороге в обслуговуванні. Але все ж таки часи змінюються, і кататися постійно на Lacetti немає сенсу, тому що з віком будь яке авто має все більше проблем, і вимагає все більше часу на їх вирішення.

Автоблогери про авторинок України

Youtube в Україні дуже швидко розвивається, і якщо ви вирішили купити авто, то вже десятки досвідчених Youtube блогерів готові вам в цьому допомогти. Я вже десь 3-4 місяці плаваю в даній тематиці, і хочу сказати, що не все в цих відео подано правильно, що формує у глядача дещо викривлене уявлення про ринок і про ціни на автомобілі.

Міф 1. На авторинку один хлам

Так, автоблогери люблять робити відео, які будуть збирати максимальні перегляди, і якщо показувати аудиторії тільки нормальні звичайні авто з адекватними цінами, то зацікавленості в переглядах буде небагато. Саме тому ми дивимося на реальність через призму хайпу і чогось незвичайного. Ну звичайно, якщо ми дивимося відео про підбір машини за 5000-6000 у.е., то покажуть нам ті тачки, які мають досить велику ціну, при чому мають якісь проблеми з ДТП, перефарбовані і т.д. Також треба розуміти, якщо автоблогер вибирає машину з ціною по низу ринку, то звичайно більшість машин будуть з проблемами, але нам здається, що всі машини погані. Насправді в продажу досить багато нормальних машин, просто показувати їх в відео не цікаво. Нормальне авто може попасти в відео, якщо, наприклад, вийде купити його досить вигідно, по суті дешевше середньої ціни на ринку.

Міф 2. Машини на ринку дуже дорогі

Враховуючи те що машини в Україну їдуть з усіх боків вже дуже багато років, вартість на них має бути реально низькою, але якщо ми зайдемо на сайти по продажу машин, то ми офігіємо =). Ціни на машини реально досить високі. Я в 2016 році купував свій Lacetti за 7000$, і що ви думаєте, є люди які сьогодні продають машини 2010 року по 6500-6200$. Нагадую, пройшло вже 5 років, вартість в 6500 і навіть в 6000$ зависока, і це навіть за умови що машина має невеликий пробіг і непоганий стан. Але, якщо передивитися оголошення, то є немало авто які мають вартість 5300-5600$, і самі кращі варіанти з цих авто будуть продані максимально швидко. Так, серед машин з такою ціною наприклад і моє авто і воно повністю нормальне, як і у інших продавців, які просто реально хочуть продати авто в цьому році =))), а не колись там. Виходить що реальна ціна на автомобілі, знаходиться 100% нижче середньої на будь яких майданчиках по продажу авто.

Де беруться авто з завищеною ціною?

Тут є декілька цікавих історій =). По перше, це перекупи. Звичайно, дешевими машинами вони як правило не займаються (я так думаю), тому що досі я не отримав жодної пропозиції від перекупа. Думаю що вони розглядають більш дорогі машини, на яких можна заробити +- 1000$ і більше, це принаймні логічно. Так, перекупи купують авто, додають своїх 700-1000$ і більше (в залежності від вартості авто) і звичайно ринкова ціна на авто стає помітно дорожче. Ті “бізнесмени”, які ганяють машини з Європи, також, додають до пригнаних авто своїх 1000-2000$ і продають, навіть якщо ця ціна стає дещо завищена. Тут наче і все, але ні!

Є ще шукачі “Дурачків”. Це люди, які після купівлі автомобіля, через деякий час вішають його на продаж за завищеною ціною (верхня межа ринку), як наживку. Реального бажання продати авто у цих людей немає, але якщо знайдеться дурник, який готовий платити за авто вище середини ринку, то чому б ні? Таких авто також немало, і вони формують враження що ціни на ринку високі, а в реальности, люди купують в першу чергу найдешевші машини в своєму сегменті, які на 15-20% дешевше більшості авто.

Хибне враження про ринок, хибні ціни

Якщо врахувати, що майбутню вартість для свого авто всі формують по цінам на різних майданчиках, то кожен новий продавець ставить одразу нереальну, завищену ціну. Якщо ця людина реально хоче продати авто, то вона з часом поставить більш привабливу ціну, а саме реальну, за яку і знайде покупця. За завищеною ціною авто також купують, тут може сказатися відсутність досвіду, бажання купити авто тут і одразу, і саме цю марку і модель + мій улюблений колір. Але тут треба розуміти, що таких клієнтів можна чекати вічність, і поки ви будете чекати, ваш автомобіль просто згниє. Саме тому на ринку одночасно можуть бути присутні машини в поганому стані по завищеній вартості, і машини в нормальному стані з низькою ціною. Тому будьте уважні при виборі.

Як дізнатися реальну вартість авто?

Непоганий інструмент по прорахунку вартості авто, це сервіси по автовикупу. На їхніх сайтах ви можете отримати прорахунок за 5 секунд, просто вказавши номер вашого авто. От що прорахували по моєму Lacetti:

vartist-avto

Я думаю що вказана ціна є +- нормальною. Таку ціну сервіс показує для стимулювання людей приїхати на огляд, тобто, це не низ реального ринку, а ціна, за яку людина готова продати! Після огляду звичайно їм озвучують ціну на 500-700$ менше. Якщо людина погодилася, то сервіс може поставити машину на продаж на 1000$ дорожче і заробить свою комісію. Звичайно, якщо стан вашого авто ідеальний, то подібний метод продажу вам буде нецікавий.

Також ще залишив заявку на іншому автовикупі. Перетелефонував чоловік і запропонував 4000$ за моє авто =). Тобто можно одразу зрозуміти, що в принципі за 5000-5300$ автомобіль скоріше за все продати буде реально. Подивимося =). 

А от що прорахував Авторіа:

vartist-avto-2

Різниця між прорахунками приблизно 70$, що досить непогано. Але подивіться яка була вартість на Lacetti 2010 року ще 2 місяці назад — 6400$, і різниця тут складає вже 1000$, що просто недопустимо!

Чому ціна в лютому була такою? Моя здогадка така. В зимній період, коли потреба в автомобілях підвищена (пересуватися в холод всі хочуть на автомобілі) і продавати авто досить складно (авто постійно брудне, і мити його кожен тиждень немає бажання) на ринку залишаються перекупи, та шукачі дурників. А ці продавці мають нереально завищений цінник. Навесні на ринок виходять люди, які бажають реально продати автомобіль, і ціни провалюються до реального рівня, досить швидко. Треба також зрозуміти, що це +- середня ціна, тому якщо ви продаєте авто в посередньому стані, то його ціна буде до 5000$, а авто в гарному стані з пробігом до 130 тис, можуть коштувати до 5700-6000$.

Тут начебто і все. Можливо після продажу авто, а також купівлі нового також поділюся своїм досвідом. Всім успіхів!