5G — це мережа мобільного зв’язку, яка прийшла на зміну 4G, з поліпшеними показниками швидкості передачі, покриття мережі та надійності.
Модернізація існуючої мережі знадобилася, тому що число пристроїв, що вимагають інтернет-з’єднання, стає дедалі більше. Щоб нормально функціонувати, багатьом девайсів потрібна пропускна здатність мережі, з якої 4G вже не справляється.
5G працює на інших антенах і частотах, дає доступ до інтернету більшій кількості пристроїв, мінімізує затримки при передачі даних і забезпечує чудову швидкість інтернету.
4G та 5G працюють по різному
Нова мобільна мережа не була б новою, якби фундаментально не відрізнялася від існуючих. Одне з принципових відмінностей в тому, що 5G працює в іншому діапазоні радіочастот, щоб досягти цілей, з якими не справляється 4G.
Радіоспектр розбитий на смуги, характеристики яких змінюються з ростом частоти. 4G працює на частотах нижче 6 ГГц, в той час як 5G використовує вкрай високі частоти в діапазоні від 30 ГГц до 300 ГГц.
Високі частоти чудово підходять для 5G, тому що здатні забезпечити високу ємність мережі і велику швидкість передачі. Високочастотні діапазони поки що не перевантажені існуючим стільниковим зв’язком і в майбутньому зможуть забезпечити зростаючі вимоги до пропускної здатності мережі. Крім того, передача сигналів на вкрай високих частотах характеризується чіткою спрямованістю, тому радіосигнали в цьому діапазоні можуть передаватися паралельно з роботою інших бездротових пристроїв, не викликаючи при цьому інтерференцію.
У свою чергу вишки 4G випромінюють сигнал у всіх напрямках, іноді витрачаючи даремно енергію і потужність на випромінювання радіохвиль в зони, де підключення не потрібно.
5G передає дані на більш коротких хвилях, а це значить, що нові антени можуть бути набагато меншими за ті що використовуються зараз, і в той же час забезпечують більш точне регулювання спрямованості. Оскільки одна базова станція може вміщати більше спрямованих антен, 5G буде підтримувати на 1000 підключених пристроїв більше на один метр, ніж в 4G.
Це означає, що, коли мережі 5G стануть широко доступні, дані будуть передаватися на вкрай високих швидкостях більшій кількості користувачів. Точність передачі зросте, а затримки будуть мінімальні.
У високих частот є і свої мінуси. Вкрай високі частоти передають сигнал в межах прямої видимості між антеною та прийомним пристроєм. Більш того, радіохвилі цього діапазону сильно загасають при передачі на далекі відстані, тому що їх енергія поглинається дощами, туманами, снігопадами і т.д.
З цих причин розташування антен в мережах 5G має бути ретельно сплановано. Можливо, це будуть маленькі антени в кожній кімнаті чи будівлі, або великі, розташовані по всьому місту. Може навіть обидва ці типу. Швидше за все, доведеться використовувати багато ретрансляторів, що передають радіохвилі якнайдалі, щоб забезпечити підтримку 5G на великій відстані.
Ще одна відмінність між 5G і 4G полягає в тому, що мережі 5G легко адаптуються до різних типів контенту і здатні перемикатися в режим зниженого енергоспоживання (коли не використовуються, або коли якийсь пристрій працює на низькій швидкості), і може перемикатися на більш високу потужність при необхідності для доставки таких послуг, як, наприклад, HD відео стрімінг.
5G значно швидше аніж 4G
З точки зору пікових швидкостей, 5G в 20 разів швидше, ніж 4G. Це означає, що за час, який потрібен для завантаження фрагмента даних в мережі 4G (кіно, наприклад), його можна завантажити 20 раз по мережі 5G. Пікова швидкість в мережах 5G досягає як мінімум 20 Гбіт/с, а для 4G – 1 Гбіт/с. Ці дані стосуються пристроїв, які не переміщаються. Швидкість з’єднання може змінюватися, як тільки ви починаєте рухатися, наприклад, в машині або поїзді.
Проте, ці швидкості не є звичайними для пристроїв в мережах 5G, оскільки часто безліч факторів впливають на пропускну здатність мережі. Більш важливо поглянути на реалістичні швидкості або середню виміряну пропускну здатність.
Мережі 5G поки не використовуються масово, тому ми не можемо оперувати реальним досвідом, але мережі 5G неодноразово тестувалися і стабільно показували мінімальну швидкість завантаження 100 Мбіт/с (домашні сервіси працюють на швидкостях від 300 Мб/с до 1 Гб/с).
Швидкість залежить від багатьох змінних, але мережі 4G в середньому показують менше 10 Мбіт/с, що робить 5G як мінімум в 10 разів швидше, ніж 4G.
Що може 5G, чого не може 4G?
З урахуванням відмінностей в роботі технологій, зрозуміло, що 5G прокладає шлях в майбутнє мобільних пристроїв і комунікацій, але що це дійсно означає для вас?
З 5G як і раніше можна відправляти текстові повідомлення, дзвонити, користуватися інтернетом і передавати потокові відео. На насправді, ніщо з того, що ви зараз робите на своєму телефоні стосовно інтернету, нікуди не зникне з переходом на 5G — сервіси просто будуть покращені.
Веб-сайти будуть завантажуватися швидше, відео, які автоматично запускалися раніше, стануть запускатися ще швидше. Онлайн-ігри перестануть гальмувати, а відео в Skype або FaceTime стане більш плавним і реалістичним. Те що зараз здається швидким при роботі в інтернеті, може здатися миттєвим.
Використовуючи 5G в якості домашньої мережі, ви зможете одночасно підключити до інтернету більшу кількість пристроїв без проблем з пропускною спроможністю. Деякі домашні інтернет-з’єднання настільки повільні, що просто не справляються з технологіями, що з’являються день у день.
Домашня мережа 5G дозволить підключити смартфон, ігрову консоль, розумні дверні ручки, гарнітуру віртуальної реальності, бездротові камери відеоспостереження, планшет, ноутбук — все до одного маршрутизатора одночасно.
4G не справляється зі зростаючим числом мобільних пристроїв, в той час як 5G відкриває шляхи для розвинення технологій на базі підключення до інтернету, таким як інтелектуальні світлофори, бездротові датчики, мобільні гаджети та пристрої спілкування між автомобілями.
Транспортні засоби, які отримують дані GPS і інструкції по навігації (наприклад, оповіщення про дорожній рух), вимагають вкрай швидкого інтернет-з’єднання — зрозуміло, що 4G не впорається з цими вимогами.
Оскільки швидкість передачі у 5G набагато вище ніж у 4G, є ймовірність того, що для передачі даних не буде потрібно попереднє стиснення. Це дозволить ще швидше отримати доступ до інформації, адже тепер її не треба розпаковувати перед використанням.
Коли ж запрацюють мережі 5G?
Поки що ми не можемо користуватися 5G, тому що для мобільних операторів і провайдерів послуг технологія в даний час знаходиться на стадії тестування і розробки, а телефони 5G поки що навіть не завоювали популярність.
Точна дата релізу 5G для кожного провайдера або країни не призначена, але більшість з них планують вводити мережі 5G в експлуатацію в 2019 або 2020 роках за винятком деяких південнокорейських телекомунікаційних компаній.